MEC Switches 3ETH9-11.0
Part No.:
3ETH9-11.0
Manufacturer:
MEC Switches
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
3ETH9-11.0.pdf
Description:
MEC SWITCH 10G
Shipping
3ETH9-11.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEC Switches
Series:
3E
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 24VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
11.00mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
10.10mm x 10.10mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
357gf
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 160°C