MEC Switches 3ESH9R-09.5
Part No.:
3ESH9R-09.5
Manufacturer:
MEC Switches
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
3ESH9R-09.5.pdf
Description:
MEC SWITCH 10G
Shipping
3ESH9R-09.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEC Switches
Series:
Multimec® 5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 24VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
9.50mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
SMD (SMT) Tab
Outline:
10.00mm x 10.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
306gf
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 160°C