Bourns Inc. 39SA-1RB-103
Part No.:
39SA-1RB-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
39SA-1RB-103.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
39SA-1RB-103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
39
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
Rotary, SPST
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
270°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)