Wakefield-Vette 392-120AB
Part No.:
392-120AB
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
392-120AB.pdf
Description:
HI-POWER HEATSINK SSR/IGBT/POWER
Shipping
392-120AB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
392
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Power Modules
Attachment Method:
Press Fit
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
4.724" (120.00mm)
Width:
4.921" (124.99mm)
Diameter:
Fin Height:
5.346" (135.79mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
0.20°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
0.50°C/W