Littelfuse Inc. 39018R2B2.75
Part No.:
39018R2B2.75
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
39018R2B2.75.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 390A 2.75KVAC CYL
Shipping
39018R2B2.75 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
390A
Voltage Rating - AC:
2.75 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Motor Protection
Features:
Indicating
Class:
R
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80kA
Size / Dimension:
13.000" L x 3.000" W x 7.400" H (330.20mm x 76.20mm x 187.96mm)