Bourns Inc. 3862C-162-103AL
Part No.:
3862C-162-103AL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3862C-162-103AL.pdf
Description:
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Shipping
3862C-162-103AL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3862
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Rotation:
295°
Resistive Material:
Cermet
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)