Bourns Inc. 3852A-162-502AL
Part No.:
3852A-162-502AL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3852A-162-502AL.pdf
Description:
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Shipping
3852A-162-502AL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3852
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
5k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Rotation:
280°
Resistive Material:
Cermet
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)