Bourns Inc. 3851A-282-102BL
Part No.:
3851A-282-102BL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3851A-282-102BL.pdf
Description:
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Shipping
3851A-282-102BL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3851
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
280°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)