Cornell Dubilier Knowles 381LX332M100A042
Part No.:
381LX332M100A042
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
381LX332M100A042.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
381LX332M100A042 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
381LX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.8 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)