Cornell Dubilier Knowles 381LR271M450A032
Part No.:
381LR271M450A032
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
381LR271M450A032.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
381LR271M450A032 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
381LR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
491mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.45 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)