Cornell Dubilier Knowles 381LL951M200A032
Part No.:
381LL951M200A032
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
381LL951M200A032.pdf
Description:
CAP ALUM 950UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
381LL951M200A032 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
381LL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
950 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
183mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.22 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)