Cornell Dubilier Knowles 381LL682M063A052
Part No.:
381LL682M063A052
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
381LL682M063A052.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
381LL682M063A052 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
381LL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.35 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)