Cornell Dubilier Knowles 380LX822M063A032
Part No.:
380LX822M063A032
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
380LX822M063A032.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
380LX822M063A032 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
380LX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
67mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.9 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)