Cornell Dubilier Knowles 380LQ821M400A052
Part No.:
380LQ821M400A052
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
380LQ821M400A052.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
380LQ821M400A052 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
380LQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
243mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.55 A @ 20 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)