3M 3801/50SF 100
Part No.:
3801/50SF 100
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
3801/50SF 100.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 GRY FOOT
Shipping
3801/50SF 100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
3801
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge:
26 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 34 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.039" (0.99mm)
Ribbon Width:
2.500" (63.50mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 105°C
Ratings:
UL Style 2651
Termination:
Zippable
Reset All
Search Similar
Result:
3801/50SF 100 FAQ
1. How to order 3801/50SF 100 on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the 3801/50SF 100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3801/50SF 100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3801/50SF 100.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 3801/50SF 100 pin diagram, 3801/50SF 100 datasheet?