3M 3759/50SO
Part No.:
3759/50SO
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
3759/50SO.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND FLAT 0.05 BLACK
Shipping
3759/50SO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
3759
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable, Round Jacket
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Black
Ribbon Thickness:
Ribbon Width:
2.450" (62.23mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 80°C