Bourns Inc. 3751H-1-102L
Part No.:
3751H-1-102L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3751H-1-102L.pdf
Description:
POT 1K OHM 1W HYBRITRON LINEAR
Shipping
3751H-1-102L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Hybritron® 3751
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Hybritron®
Termination Style:
Solder Turret
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
0.375" (9.53mm)
Actuator Diameter:
0.093" (2.36mm)