Essentra Components 36M40MF015
Part No.:
36M40MF015
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
36M40MF015.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, M
Shipping
36M40MF015 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
M4x0.7
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.236" (6.00mm) Hex
Between Board Height:
0.591" (15.00mm)
Length - Overall:
0.966" (24.53mm)