Essentra Components 36632MF125
Part No.:
36632MF125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
36632MF125.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, #
Shipping
36632MF125 Specifications
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
#6-32
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Between Board Height:
1.250" (31.75mm)
Length - Overall:
1.500" (38.10mm)