Essentra Components 36632MF025
Part No.:
36632MF025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
36632MF025.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, #
Shipping
36632MF025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
#6-32
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.500" (12.70mm) 1/2"