Essentra Components 36440MF025
Part No.:
36440MF025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
36440MF025.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, #
Shipping
36440MF025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
#4-40
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
0.438" (11.11mm)