Panasonic Electronic Components 35TQC10MYFB
Part No.:
35TQC10MYFB
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
35TQC10MYFB.pdf
Description:
CAP TANT POLY 10UF 35V 1411
Shipping
35TQC10MYFB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
POSCAP™ TQC
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)