Bourns Inc. 3590S-2-502L
Part No.:
3590S-2-502L
Datasheet:
3590S-2-502L.pdf
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
3590S-2-502L Specifications
Resistance (Ohms):
5k
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Actuator Length:
0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:
0.2497" (6.34mm)