Bourns Inc. 3590S-2-203L
Part No.:
3590S-2-203L
Datasheet:
3590S-2-203L.pdf
Description:
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
3590S-2-203L Specifications
Resistance (Ohms):
20k
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Actuator Length:
0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:
0.2497" (6.34mm)