Bourns Inc. 3590S-1-103L
Part No.:
3590S-1-103L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3590S-1-103L.pdf
Description:
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
3590S-1-103L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3590
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:
0.248" (6.30mm)