Bourns Inc. 3549S-1AC-103B
Part No.:
3549S-1AC-103B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3549S-1AC-103B.pdf
Description:
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
3549S-1AC-103B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3549
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±3%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)