Bourns Inc. 3548H-1AA-102B
Part No.:
3548H-1AA-102B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3548H-1AA-102B.pdf
Description:
POT 1K OHM 1.5W HYBRITRON LINEAR
Shipping
3548H-1AA-102B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Hybritron® 3548
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1.5W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
5.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Rotation:
1800°
Resistive Material:
Hybritron®
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)