Bourns Inc. 3541H-1-202L
Part No.:
3541H-1-202L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3541H-1-202L.pdf
Description:
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Shipping
3541H-1-202L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Hybritron® 3541
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
2k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Hybritron®
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:
0.2497" (6.34mm)