CNC Tech 3530-20-1-0500-001-1-TS
Part No.:
3530-20-1-0500-001-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
3530-20-1-0500-001-1-TS.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK
Shipping
3530-20-1-0500-001-1-TS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
21/0.0071"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:
0.098" (2.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.031" (0.80mm)
Length:
500.0' (152.4m)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C