Bourns Inc. 3500S-2-500L
Part No.:
3500S-2-500L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3500S-2-500L.pdf
Description:
POT 50 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
3500S-2-500L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
3500
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
50
Tolerance:
±3%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter:
0.249" (6.32mm)