Remington Industries 3/4NYBLA20
Part No.:
3/4NYBLA20
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
3/4NYBLA20.pdf
Description:
3/4" SPLIT LOOM, BLA PA6, 20'
Shipping
3/4NYBLA20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
0.933" (23.70mm)
Diameter - Outside:
0.762" (19.35mm)
Material:
Polyamide (PA6), Nylon 6
Color:
Black
Length:
20.00' (6.10m)
Wall Thickness:
0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C