Littelfuse Inc. 3425L200/60MR
Part No.:
3425L200/60MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
3425L200/60MR.pdf
Description:
3425L PPTC
Shipping
3425L200/60MR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
3425L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
2 A
Current - Trip (It):
4 A
Current - Max:
20 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
200 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.341" L x 0.250" W (8.65mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)