Bourns Inc. 3310H-013-103L
Part No.:
3310H-013-103L
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3310H-013-103L.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
3310H-013-103L Specifications
Series:
Pro Audio 3310
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
Rotary, SPST
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)