Bourns Inc. 3310C-111-102L
Part No.:
3310C-111-102L
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3310C-111-102L.pdf
Description:
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
3310C-111-102L Specifications
Series:
Pro Audio 3310
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)