Bourns Inc. 3310C-011-202L
Part No.:
3310C-011-202L
Datasheet:
3310C-011-202L.pdf
Description:
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
3310C-011-202L Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
2k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)