Bourns Inc. 3310C-002-503L
Part No.:
3310C-002-503L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
3310C-002-503L.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
3310C-002-503L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio 3310
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)