CNC Tech 3135-20-1-0500-005-1-TS
Part No.:
3135-20-1-0500-005-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
3135-20-1-0500-005-1-TS.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BLU FEET
Shipping
3135-20-1-0500-005-1-TS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
7/0.0126"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:
0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.030" (0.76mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-30°C ~ 150°C