CNC Tech 3122-20-1-0500-003-1-TS
Part No.:
3122-20-1-0500-003-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
3122-20-1-0500-003-1-TS.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW
Shipping
3122-20-1-0500-003-1-TS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
7/0.0126"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Silicone Rubber, Fiberglass
Jacket (Insulation) Diameter:
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.015" (0.38mm)
Length:
500.0' (152.4m)
Voltage:
300V
Operating Temperature:
-50°C ~ 200°C