Ohmite 312-12T3E
Part No.:
312-12T3E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
312-12T3E.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 30A 300V
Shipping
312-12T3E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
312
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
3
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
30A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
300 V
Voltage Rating - DC:
20 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
28.58mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
177.80mm