NMB Technologies Corporation 3115PS-12W-B30-A00
Part No.:
3115PS-12W-B30-A00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
3115PS-12W-B30-A00.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Shipping
3115PS-12W-B30-A00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
PS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
32.0 CFM (0.896m³/min)
Static Pressure:
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
38.0dB
Power (Watts):
7.00W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)