NMB Technologies Corporation 3115PS-12T-B20-A00
Part No.:
3115PS-12T-B20-A00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
3115PS-12T-B20-A00.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM
Shipping
3115PS-12T-B20-A00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
PS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure:
0.120 in H2O (30.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
32.0dB
Power (Watts):
4.50W
RPM:
2300 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)