Cicoil 310J101-50
Part No.:
310J101-50
Manufacturer:
Cicoil
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
310J101-50.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 CLEAR 100'
Shipping
310J101-50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cicoil
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Clear
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
2.500" (63.50mm)
Jacket (Insulation) Material:
Flexx-Sil™
Voltage:
450 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-65°C ~ 260°C