TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3100-30H9999CY
Part No.:
3100-30H9999CY
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
3100-30H9999CY.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 30A 480V
Shipping
3100-30H9999CY Specifications
Manufacturer:
Series:
3100, Products Unlimited
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
480VAC
Contact Form:
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Insulation - Class B
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
384 VAC
Must Release Voltage:
150 VAC