Remington Industries 30TFET10
Part No.:
30TFET10
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
30TFET10.pdf
Description:
TUBING 0.01" ID PTFE 10' NAT
Shipping
30TFET10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Solid Tubing
Type Attributes:
Smooth
Diameter - Inside:
0.010" (0.25mm)
Diameter - Outside:
Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Color:
Natural
Length:
10.00' (3.05m)
Wall Thickness:
0.009" (0.23mm)
Operating Temperature:
-75°C ~ 260°C