Littelfuse Inc. 30ST200U
Part No.:
30ST200U
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Strap
Datasheet:
30ST200U.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 2A STRAP
Shipping
30ST200U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Strap
Series:
POLY-FUSE®, ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
2 A
Current - Trip (It):
4.4 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
User Defined
Size / Dimension:
0.880" L x 0.417" W (22.35mm x 10.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)