Littelfuse Inc. 30R110UU
Part No.:
30R110UU
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
30R110UU.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.1A RADIAL
Shipping
30R110UU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, 30R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
6.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
170 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.559" (14.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)