MDE Semiconductor Inc 30KP96CA
Part No.:
30KP96CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
30KP96CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 96VRWM 156.0VC
Shipping
30KP96CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
30KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
96V
Voltage - Breakdown (Min):
107.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
156V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
194.2A
Power - Peak Pulse:
30000W (30kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)