MDE Semiconductor Inc 30KP170A
Part No.:
30KP170A
Datasheet:
30KP170A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 170VRWM 275.0VC
Shipping
30KP170A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110.2A
Power - Peak Pulse:
30000W (30kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)