MDE Semiconductor Inc 30KP160CA
Part No.:
30KP160CA
Datasheet:
30KP160CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 160VRWM 252.6VC
Shipping
30KP160CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
252.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
120A
Power - Peak Pulse:
30000W (30kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)