Vishay Sprague 30D157M050DD2A
Part No.:
30D157M050DD2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
30D157M050DD2A.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V AXIAL TH
Shipping
30D157M050DD2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
30D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.374" Dia x 0.945" L (9.50mm x 24.00mm)